Nový vynález úspěšně čistí oceány

Mladý Holanďan vymyslel způsob, jak zatočit s plastovým odpadem v oceánech.

O mladém vynálezci z Holandska jménem Boyan Slat už jste možná slyšeli. Před nedávnem vypustil do světa, nebo spíš do moře, druhou verzi svého vynálezu na zachytávání plastového odpadu v oceánech a zdá se, že právě tato verze bude tentorkát úspěšná. 

Pokud vám jméno Boyan Slat nic neříká, ve zkratce vám přiblížíme počátek jeho odvážného plánu, jak zbavit oceány plastového znečištění. V roce 2011 byl mladý Holanďan na dovolené s rodiči na ostrově Lesbos, kde si při potápění povšiml, že ve vodě namísto ryb nachází spíše plastové sáčky. V tu chvíli se zařekl, že oceány plastů zbaví. 

Toho se pokusil dosáhnout první verzí svého vynálezu - plovákem, který díky vodním proudům a větru pluje na hladině oceánu a do přídavné podvodní sítě zachytává plasty. Svým zdánlivě jednoduchých vynálezem dokázal nadchnout mnoho světových investorů a během osmi let vybral na jeho vývoj přes třicet milionů dolarů. Jeho neziskovka Ocean Cleanup mohla tak začít s realizací ve velkém. První pokus ale bohužel nevyšel - nejen, že pochytaný odpad z plováku unikal zpět do oceánu, ale konstrukce nebyla dostatečně pevná a po pár týdnech se rozlomila. 

Druhý pokus zatím vypadá mnohem slibněji, alespoň podle slov vynálezce. “Testy naznačují, že naše vize je dosažitelná a začátek naší velké mise je na dohled,” prohlásil Slat pro britský Guardian. Odpad, který vynález během léta zachytil, by měl být do konce roku vytažen z moře a recyklován. Právě recyklace zachyceného odpadu by podle Slata měla vynález do budoucna finančně zajistit, a to nejen jeho stávající verzi, ale i připravovanou, mnohem větší variantu, která by na otevřeném moři měla vydržet ideálně po celý rok. Tak držíme palce!

Zdroj: Respekt